Země původu : Velká Británie 

Název v zemi vzniku: Parson Russell Terrier

Kategorie dle FCI: III. Teriéři 

Ideální Velikost: - pes:  35cm 

                              - fena: 32cm

Hmotnost: FCI neuvádí ale ideálně do 8 kg dle velikosti  

Osrstění:  Přirozeně drsná, těsně přiléhající, hrubá, broken, nebo hladká srst.

Zbarvení srsti: Na většině těla bílá barva s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky, nebo jakákoliv kombinace těchto barev, barevné znaky přednostně umístěné na hlavě nebo kořeni ocasu. 

Celkový dojem: Celkově vyvážený exteriér a flexibilní pohyb. Jizvy jsou přípustné a to hlavně u  pracovních jedinců. Hrudník by měl být obejmutelný průměrně velkými dlaněmi. PRT musí být schopný a ochotný jít pod zem (do nory).  Současně by měl být vytrvalý a dobře pohybující se na povrchu, je stavěný pro rychlost a vytrvalost. 

Povaha: Odvážný, přátelský, obratný, aktivní a čilý.

 


Využití a vlastnosti z mého skromného pohledu

Toto plemeno je stvořeno pro lov pod zemí, ale zvládá i pohyb na povrchu s honícími psy speciálně vyšlechtěnými pro lov spárkaté zvěře. Je to pes malého vzrůstu, ale velkého srdce, houževnatý norník, ale i spolehlivý barvář, chuťový vodař i aportér. Je to všestranný lovecký teriér. 

I když se rychle a rád učí, je důležitý intenzivní a důsledný výcvik, pevná ale přitom citlivá ruka jeho vůdce. Při práci v honitbě a při lovu spárkaté zvěře je velmi vázaný na přítomnost svého pána (vůdce). Osobnosti těchto psíků je nutí s chutí plnit úkoly svého pána. Vytváří si silnou fixaci na svého pána a pracují jak já říkám pro něj, nebo tak jak je po nich od počátku vyžadováno, tedy dáno výchovou. Vše dělá s velkou radostí a zápalem, je to velmi  chytré a bystré plemeno, všemu se v krátké době naučí. 

Využití těchto teriérů by mělo být převážně pro práci pod zemí, tedy norování. V tomto ohledu i v dnešní době a konkurenci jiných plemen, vcelku vynikají. Jsou velmi rychlý a důrazní na škodnou zvěř, někdy až přespříliš. S postupem věku dozrávají a s nárůstem zkušeností svůj styl práce dokáží přizpůsobit situaci při lovu v noře. Jsou to teriéři  a musí se v danou situaci při kontaktu se zvěří, kterou loví, umět rozhodnout a zvolit účinný způsob své práce. Jak již bylo zmíněno je to velmi chytré plemeno a tím pádem nepřeceňuje své možnosti. Volí důsledný ale bezpečný způsob práce. Podobně si počíná i v případě práce na černou zvěř, kdy dokáže vyhodnotit způsob práce dle velikosti a chování zvěře, na kterou velmi důrazně a hlasitě doráží. Vždy si však drží bezpečný odstup a zvěř většinou po krátké době opouští svůj kryt. Proto je mnou a jinými vůdci využíváno na lov černé zvěře (prasete divokého), zejména dnes kdy jsou jeho početní stavy vyšší než v minulosti. S lovem této zvěře souvisí i následná práce psa po výstřelu. Kdy dokáže při dobré souhře se svým vůdce samostatně dosledovat nebo dohledat poraněnou či již zhaslou zvěř. Mají výborný nos a dokáží velmi dobře a spolehlivě zvěř najít a oznámit svému vůdci.  

Svým charakterem a radostí pro každou činnost se hodí i na jiné aktivity, kterými jsou psí sporty. Jako jsou agility, coursing, dogdancing ale i jako záchranařský či policejní pes. Je pro každou zábavu a činnost se svým pánem, těchto činností se sám dožaduje.  

Doufám, že se tento malý, odvážný, vytrvalý a bystrý teriér s velkým srdcem bude těšit stále větší oblibě a to zejména z řad myslivců a loveckých kynologů. Je to velmi zajímavé plemeno a získá si srdce a obdiv nejednoho kynologa či myslivce. 

Jsem rád, že se plemeno těší stále vyšší oblibě i mimo okruh lidí co se aktivně věnují lovu s parsony. Ale je potřeba myslet, že charakter a povaha parsona byla utvářena po dobu bezmála 200 let a  hlavním odrazem těchto vlastností a charakteru bylo jeho využití pro lov. Proto je parson tak jedinečný. Nezapomínejme tedy na to, že je to lovecké plemeno a udržujme u něj tyto vlastnosti stejně tak jako byl záměr jeho šlechtitele reverenda J.Russella. A to tím, že je budeme prověřovat tak aby do chovu vstupovali jedinci s vyváženým charakterem a vlohami, a nesli tak odkaz svého zakladatele. Zůstali stále ti samí jedineční teriéři se srdcem na pravém místě. 

A to se srdcem lovce / Cordis Venatore
A to se srdcem lovce / Cordis Venatore

VRH "A"

2019

Štěňátka najdete v zde

Zahraniční krytí, pes má kompletní zdravotní testy.